Name Position Building Telephone
Anderson, Linda District Clerk District 518-537-6281 ext 2302
Bathrick, Elizabeth Kindergarten Elementary
Bell, Judy Food Service Worker District
Billington, Heather Spanish Jr./Sr. High School
Boehme, Jonathan Business Manager District 518-537-6281 ext 2307
Borrelli, Rhonda Special Education Secretary District 518-537-6281 ext 2309
Bowman, Vinessa Second Grade Elementary
Brannen, Jessica Fifth Grade Elementary
Broast, Ryan Physical Education Jr./Sr. High School
Brown, Susan Superintendent of Schools District 518-537-6281 ext 2308
Buffa, Becky Teacher's Assistant Elementary
Carson, Diane Physical Therapist District
Collins, Mabel Speech & Language District
Colwell, Darcie Third Grade Elementary
Conte, Derrick Technology & Athletic Director Jr./Sr. High School 518-537-6281 ext 7122
Coons, Roberta Teacher's Assistant Elementary
Crawford, Janet Germantown Afterschool Program GAP 518-929-0110
Czajka, Lynne Vocal Music Jr./Sr. High School
Daley, Jessica General Aide Jr./Sr. High School
Delamater, Diane First Grade Elementary
DeLesline, Deslyn Jr./Sr. High School Secretary Jr./Sr. High School 518-537-6281 ext 2311
DelPozzo, Michael Art PK-7 Elementary
Dewey, Cindy Social Studies Jr./Sr. High School
DiDonna, James Jr./Sr. High School Principal Jr./Sr. High School 518-537-6281 ext 2303
Dodge, Megan Sixth Grade Elementary
Dorion, Shirley Speech & Language District 518-537-6281 ext 2320
Ebling, Teresa Food Service Worker District
Eidens, Mary Pre-Kindergarten Elementary
Felix, Delia General Aide Elementary
Fink, Lyndsey Reading Specialist 4-6 Elementary
Fitzgibbons, Joshua Social Studies Jr./Sr. High School
Flanagan, Kevin Speech & Language District 518-537-6281 ext 3116
Fountain, Amy Kindergarten Elementary
Franck, David Teacher's Assistant Jr./Sr. High School
Fried, Denise Teacher's Assistant Elementary
Galliher, Daniel Instrumental Music 4-12 Jr./Sr. High School
Graziano, Jennifer Special Education Elementary
Grimm, Kelsey Teacher's Assistant Jr./Sr. High School
Grzeskow, Renee Social Worker District 518-537-6281 ext 2147
Hanson, Dean Science Jr./Sr. High School
Hanway, Paul Custodian District
Helsley, Rebecca Attendance Aide District 518-537-6281 ext 2301
Hermance, Stacy Teacher's Aide Elementary
Hilton, Stacy English Jr./Sr. High School
Hoffman, Tyler Evening Greeter District
Holmes, Brett Physical Education Elementary
Ide, Rachel Second Grade Elementary
Jackowski, Devin Guidance Counselor Jr./Sr. High School 518-537-6281 ext 2312
Jennings, Richard Maintenance District
Jones, Sam Science Jr./Sr. High School
Kalimeras, Sarah Math Specialist K-6 Elementary
Katz, Karen English Jr./Sr. High School
Kelly, Beth Food Service Program Director District
Kline, Luanne Nurse District 518-537-6281 ext 7108
Krager, Karen First Grade Elementary
Kreig, Teresa Elementary Secretary Elementary 518-537-6281 ext 2304
Lecce, Dominick Social Studies Jr./Sr. High School
Leifels, Karen District Office District 518-537-6281 ext 2306
Levy, Christine Art Jr./Sr. High School
Lighthart, Aurora Family and Consumer Science Jr./Sr. High School
Lively, Alan Math Jr./Sr. High School
Lukach, Ashley Teacher's Assistant Elementary
Lyons, Tammy General Aide District
Margielewski, Ashley Special Education Elementary
Meagher, Beverly Elementary Principal Elementary 518-537-6281 ext 2305
Meier, Mike School Resource Officer Elementary 518-537-6281 ext 2317
Melino, Elizabeth Special Education Elementary
Meyers, Sarah Special Education Jr./Sr. High School
Miller, Shannon School Psychologist District 518-537-6281 ext 2314
Mills, Kerri Pre-Kindergarten Elementary
Mitchell, Mary Third Grade Elementary
Moore, Donald Custodian District
Moore, Karyn Reading Specialist K-3 Elementary
Mortenson, Tyler Custodian District
Muniz, Juan Teacher's Assistant Elementary
Nelson, June Sixth Grade Elementary
O'Brien, Michael Science Jr./Sr. High School
O'Connor, Laurie Food Service Worker District
Ogden, Tiffany Teacher's Assistant Elementary
Oliveira, Jeanne Math Jr./Sr. High School
Palazzo, Diane District Office District 518-537-6281 ext 2324
Palmieri, Jim Head Custodian District 518-537-6281 ext 2315
Pasco, Peter Teacher's Assistant Elementary
Penston, Patricia Teacher's Assistant Jr./Sr. High School
Perry, Aaron IT (Tu,Th) District
Phelan, Megan Computers Elementary
Polidoro, Lynn English Jr./Sr. High School
Prairie, Cory School Psychologist (W,F) District
Pudney, Christina Physical Education Elementary
Pudney, Michael Fifth Grade Elementary
Quidada, Rosa General Aide District
Quinlan, Diane Teacher's Assistant Elementary
Raab, Susan Special Education Elementary
Raftery, Kathryn Music Elementary
Rice, Caitlin Teacher's Assistant Elementary
Sanzo, Kim Teacher's Assistant Jr./Sr. High School
Savio, Frank Maintenance District
Schaller, Mark Special Education Jr./Sr. High School
Schassler, Karyn PK-6 Counselor Elementary 518-537-6281 ext 2316
Schuhknecht, Susan Teacher's Assistant Elementary
Schwab, Karolyn Teacher's Assistant Elementary
Sears, Carissa IT (M,W,F) District
Seeley, Carole Teacher's Assistant Jr./Sr. High School
Sellers-Brekke, Amy ENL Elementary
Serino, Joseph Custodian District
Shumway, Kasey Teacher's Aide Jr./Sr. High School
Slingerland, Kim Occupational Therapist Assistant District
Spence, Elena Special Education Jr./Sr. High School
Strong, Dale Science Jr./Sr. High School
Stumbo, Helen Teacher's Assistant Elementary
Tanner, Jennifer Fourth Grade Elementary
Taylor, Jennifer Fourth Grade Elementary
Trowbridge, Cheryl Special Education Jr./Sr. High School
Wagner, Mike Custodian District
Walsh, Brittany Special Education Elementary
Waters, Yvonne Director PPS/Special Education District 518-537-6281 ext 2321
Watkins, Mary ESOL Jr./Sr. High School
Williams, Sonia Math Jr./Sr. High School
Wimmer, Alison Teacher's Assistant Jr./Sr. High School